Momentinis vandens pašildymas – kiek tai kainuoja?

Šiame straipsnyje pabandysime apskaičiuoti, kiek kainuos mums dušas, kuris truks 10 minučių arba kiek mes sumokėsime už 1000 l vandens pašildymą.

12 kW šildytuvas, prie vandens temperatūros pašilimo iki 30º C, turi našumą 5,81 l/min. Standartinei dušo galvutei reikia apie 5-6 litrų vandens minutei, kad gerai veiktų. Įeinančio į šildytuvą vandens temperatūra vasarą siekia apie 10° C. Prie šių prielaidų galime susigundyti apskaičiuoti, pav. kiek kainuos mums dušas, kuris tęsis 10 min. arba kiek sumokėsime už 1000 l vandens pašildymą.

10 min. dušui, prie aukščiau nurodytų  prielaidų, sunaudosime 58 litrus vandens, o taip pat 2,0 kWh elektros energijos. 1 kWh kaina prie apskritos paros tarifo yra apie 0,11 Eur bruto, t.y. 10 minučių dušui išleisime 0,22 Eur. Jeigu vis tiktai vandens pašildymui panaudosime vienfazį šildytuvą, pav. EPJ.P Primus, turintį 5,5 kW galią, kurio našumas didinant vandens temperatūrą 30° C, yra 2,7 l/min. , tai 10 minučių dušui sunaudosime 27 litrus vandens ir  0,94 kWh energijos, už kurią užmokėsime 10 centų. Reikia atsiminti, kad vienfaziams šildytuvams, naudojantis dušu, yra parenkama smulkios srovės dušo galvutė. Ji užtikrina vartojimo komfortą, esant šilto vandens padavimui, kokį pateiks pav. Primus su 5,5 kW galia.

Labiau  reikšminga daugeliui asmenų bus vis tiktai 1000 l vandens  pašildymo išlaidų apskaičiavimas. Vasarą šildytuvo įėjime turime vandenį su temperatūra 10º C. Maudymuisi vandens optimali temperatūra turėtų būti apie 38-40º C, taigi šildytuvas turi pašildyti vandenį 28-30 º C. 21 kW šildytuvo našumas, prie vandens temperatūros padidėjimo 30 º C, yra 10,1 l/min. Prietaisas pašildys 1000 litrų vandens per 99 minutes, t.y. per 1,65 valandos, sunaudodamas apie 34,5 kWh. Elektros energija 1000 l vandens pašildymui, t.y. 1 m3 vandens pašildymas, mums kainuos apie 3,80 Eur bruto.

Iš aukščiau pateiktų skaičiavimų išeina, kad priešingai plačiai vyraujančiai nuomonei, vandens pašildymas elektra nėra brangus. Tai kyla iš fakto, kad parenkame momentinį šildytuvą ir jo galią optimaliai pagal planuojamą šilto vandens poreikį. Jį patalpiname arti vandens paėmimo taškų. To dėka praktiškai neturime vandens ir energijos nuostolių, susijusių su vandens saugojimu, pav., talpykloje, ir jo siuntimu per atstumą. Momentinio šildytuvo eksploatacijos išlaidos yra žemesnės, nei išlaidos šiltam vandeniui daugelyje daugiabučių namų.